Zdrowe paznokcie

Zdrowe paznokcie mają zabarwienie lekko zaróżowione. Dlatego, że tuż pod płytką są naczynia krwionośne skóry. Półksiężyc u nasady paznokcia o jasnym zabarwieniu to łękotka.

Na kondycję paznokcia duży wpływ ma to, w jaki sposób je pielęgnujesz. Nadmierne stosowanie lakierów i zmywaczy, sprawią że płytka traci blask, stają się łamliwe i kruche. W ich wyglądzie, niczymw lustrze, odbija się stan, w jakim jest obecnie znajduje się Twoja skóra i ciało. Warto więc zwrócić uwagę na ich kształt, kolor i sprawdzić czy nic poważnego Ci nie dolega.

Kolor paznokci:

Zmiana zabarwienia płytki jest zwykle oznaką, ze dopadła Cię jakaś choroba. Oto podstawowa „paleta”:

– żółte paznokcie – najprawdopodobniej jest to grzybica, jeśli jednak badania dermatologiczne nie wskażą tej dolegliwości, koniecznie zgłoś się do internisty, kolor ten może być też sygnałek kłopotów z tarczycą lub płucami,

– czerwone paznokcie – zmiana ta może wskazywać na nawet bardzo poważne choroby naczyń krwionośnym lub choroby serca. Koniecznie wybierz się na badania specjalistyczne do kardiologa.
– białe paznokcie – mogą być oznaką anemii lub złym funkcjonowaniem wątroby lub tarczycy.

Kształt paznokci:

Jeśli bez przyczyny i nagle twoje paznokcie stają się twardą lub tracą elastyczność, zgłoś się na EKG i prześwietlenie płuc. Takie gwałtowne zmiany mogą być oznaką poważnych chorób płuc i serca.

– gdy paznokcie wypukłe staną się gwałtownie płaskiem, może to być objaw choroby Reynauda, czyli napadowych skurczów palców rąk. Jeśli zauważysz że oprócz płaskości paznokci Twoje dłonie drętwieją i są zimne, koniecznie zgłoś się do lekarza.

– pojawienie się wklęsłych bruzd – mówią o niedoborze żelaza, warto zrobić morfologię by uniknąć anemii.

Nie wpadaj w panikę, gdy zauważysz, że na paznokciach pojawiają się mini wylewy pod płytką lub rozwarstwiają się. Często w ten sposób reagują na leki i detergenty. W przypadku gdy ten sat utrzyma się kilka dni, zgłoś się do internisty.

Zdrowe paznokcie a odżywianie:

Wzbogacaj dietę o niezbędne witaminy które mają znaczące działanie na wygląd paznokci:

– żelazo i cynk – zapobiega pojawianiu się białych plamek. Jedz warzywa (głównie strączkowe), podroby, jajka, ziarna zbóż, czerwone mięso,

– witamina A, z grupy B oraz C i E sprawią że Twoje paznokcie będą odpowiednio twarde i elastyczne.

Kosmetyki na paznokcie:

Używaj sprawdzonych i dobrych kosmetyków. Do malowania paznokcie stosuj lekiery, które nie zawierają szkodliwych substancji, np: toluenu, formaldehydu i kamfory (sprawdź na etykiecie). Używaj zmywaczy bez acetonu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *