Wrastające paznokcie

Według statystycznych danych prawie 75% ludzi na świecie dotyka problem wrastających paznokci.
Co to jest?

Płytka paznokciowa wciska się w głąb brzegów palca wywołując opuchliznę, silny ból oraz trudności w chodzeniu. Może również doprowadzić do stanów zapalnych oraz groźnych powikłań.

Przyczyny wrastających paznokci:
– wrodzone deformacje płytki paznokciowej, może to dotyczyć nawet dzieci w okresie niemowlęcym,
– zbytnia dbałość o wygląd dziecięcych nóżek i zbyt krótkie obcinanie paznokci u dziecka. Nie wskazane jest obcinane płytki krócej niż 2-3 mm.
– bardzo wąskie buty, ściskające całą stopę a w szczególności palce
– wady postawy, nadwaga, zwyrodnienie stawów, płaskostopie. Powodują nieprawidłowe ułożenie stopy i nieprawidłowe obciążenie palucha. To natomiast zmienia ucisk na płytkę i powoduje jej wrastanie i deformację.
– niewielkie uraz, kopnięcie twardego przedmiotu.

Leczenie wrastających paznokci:
Najprostszą metodą jest aplikowanie pod płytkę paznokcia tamponika z waty nasączonego maścią przeciwzapalną który uniemożliwia wrastanie.
W gabinetach kosmetycznych co raz częściej poświęca się uwagę odpowiedniej pielęgnacji. Nie są to tylko zabiegi upiększające ale również nadawanie i utrzymanie prawidłowego kształtu płytkom. Stosuje się do tego specjalne rurki nasuwane i mocowane do płytki oraz klamry przyklejane do paznokcia. Unoszą one płytkę i nadają odpowiednią pozycję.

Metody nowoczesne są mniej bolesne ale kosztowne. Trzeba się liczyć z wydatkiem od 20 zł do 150 zł za jeden paznokieć. Nie są to zabiegi refundowane przez NFZ, lecz zabiegi operacyjne i stosowanie antybiotyków przy stanach zapalnych pociąga za sobą o wiele większe wydatki.

Nowoczesne metody leczenia wrastających paznokci:
– Przyklejona do paznokcia klamra B/S Quick (o odpowiednio dobranej długości) odgina brzegi paznokcia do góry. Cena 30-50 zł.

klamra

– Po wycięciu wrastającej części płytki na krawędź paznokcia nasuwa się cieniutką, przeciętą rurkę. Cena ok. 20 zł.

rurka

– Klamra VHO Osthold jest mocowana pod brzegami paznokcia, w miejscu wrastania. Unosi brzegi płytki do góry. Cena 100-150 zł.

klamra-VHO

Niekiedy wrastanie płytki jest w takim stadium że wymaga wyłącznie zabiegu operacyjnego. Usuwana jest część macierzy, czyli tej tkanki z której wyrasta paznokieć. Jeżeli paznokcie mają nieustanną tendencję do wrastania to wymagą pielęgnacji już na zawsze.
Największym błędem jest zbyt głębokie wycinanie wrastającego paznokcia. Płytka powinna zawsze nieco wystawać poza wał paznokciowy.
Warto zadbać o prawidłowy kształt, najodpowiedniejszy jest tzw kwadratowy. Nigdy nie zaokrąglaj boków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *