Obgryzanie paznokci

Onychofagia (gr. onycho – paznokieć, phagia – jeść) czyli nałogowe Obgryzanie paznokci jest nie estetyczne i nie higieniczne. Obgryzanie zazwyczaj wynika z nerwów, z głodu lub z nudów i ciężko wyzbyć się tego złego nawyku. Przyczyny takiego stanu nie są do końca są wyjaśnione. Powiązane są z zaburzeniami osobowości, problemami neurologicznymi, stresem, niekontrolowaniem emocji, zażywaniem narkotyków lub uwarunkowaniem genetycznym. Część lekarzy twierdzi, że podłoże tego zaburzenia wynika z nadwrażliwości emocjonalnej, zakompleksienia, pobudliwości, niskiej samooceny i lękowości.

Oprócz nie estetycznego wyglądu obgryzanie płytki paznokcia może przyczynić się do:

– rozwoju zakażeń, zaburzona zostaje bariera odpornościowa. W konsekwencji, zwiększone jest ryzyko zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Zaburzenia pojawiają się notorycznie wraz z drobnymi krwawieniami.
– nieodwracalne zmiany w obrębie paznokci i opuszków palców. Wieloletnie obgryzanie, może spowodować skórcenie lub zanik płytki paznokci, deformacji a nawet zapalenia szpiku kostnego paliczków.
– zniekształceń szczęki, pęknięć, ścierania zębów, wad zgryzu.

Leczenie

Nawyk ten należy leczyć, ze względu zdrowotnych i estetycznych. Oto kilka sposobów:
– zająć usta czymś innym, żuć suszone owoce, gumę do żucia lub orzechy
– zająć ręcę miękką piłeczką, ołówkiem, długopisem,
– pociągnij paznokcie specjalnym gorzkim preparatem (skuteczny jest też sok z aloesu),
– dla dziewczyn idealnym rozwiązaniem jest zrobienie manicure tradycyjnego, hybrydowego lub nałożenie akryli.
Pod warstwą żelu lub tipsami paznokieć jest uodporniony na wszelkie uszkodzenia mechaniczne w tym gryzienie na przynajmniej kilka tygodni,

– paznokcie można obkleić plastrem bez opatrunku lub taśmą przepuszczającą powietrze dostępną w aptekach.
– w ostateczności niezbędna będzie terapia farmokologiczna polegająca na podawaniu leków przeciwdepresyjnych, lub małych dawek leków przeciwpsychotycznych.

Obgryzanie paznokcie nie jest nawykiem, jest nałogiem. Dlatego aby pozbyć się go, należy z nim walczyć. Potrzebna to tego jest silna wola i motywacja. Musisz głęboko w głowie uświadomić sobie, jak on wpływa na Ciebie i na Twoje życie i być wytrwała w tym postanowieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *