Choroby paznokci

Choroby paznokci są dość częstą dolegliwością dotyczącą wielu ludzi. Wynika to z nie prawidłowej diety, z zaniedbania i braku czasu na pielęgnację. Kształt, barwa i budowa paznokcia pozwala ustalić ich kondycję.

Przykłady chorób paznokci:
– przebarwienia i wgłębienia w płytce, jest to oznaka niedoboru witamin. Sięgnij po żelazo i wapń.
– poprzeczne bruzdy, zazwyczaj są efektem nieregularnego złego odżywiania. Również mogą pojawić się po infekcjach wirusowych.
– skłonności do słaby, łamiących i rozdwajających się paznokci oraz pionowe i długie wgłębienia to najczęściej objaw zaburzeń hormonalnych.
– żółte paznokcie to przeważnie efekt palenia papierosów lub objaw grzybicy.
– nierównomiernie rozmieszczone okrągłe wypustki na paznokciach mogą prowadzić do łuszczycy.
– białe plamki na płytkach paznokciowych i zbyt miękkie paznokcie to oznaka brak witamin i minerałów a zwłaszcza cynku.
– jeśli zrobił Ci się wylew na paznokciu lecz nie przytrzasnęłaś tego palca drzwiami ani upadło na niego nic ciężko, skontaktuj się z lekarzem.

Dość częstą chorobą jest grzybica paznokci. Zwykle dotyczy ona stóp lecz zdarza się, że dotyka też dłonie. Ta choroba odpowiednio zdiagnozowana jest uleczalna. Głównym charakterystycznym objawem jest żółte zabarwienie płytki paznokcia. Wystarczy, że zgłosisz się do lekarza specjalisty a on przepisze właściwe leki. Nie próbuj leczyć się samemu, gdyż ta choroba bez odpowiedniego leczenia możę przerodzić się w poważną infekcję.

Odpowiednia Dieta dla paznokci, zadba o piękny wygląd dłoni a także uchroni przed niektórymi chorobami.
Codzienne menu wzbogać pełnymi witamin warzywami i owocami (najlepiej surowe) np migdały, orzechy, banany, marchewka. Dostarczaj również cynk, który znajdziesz w odpowienich suplementach na włosy i paznokcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *